רק שהילד יהיה מאושר // נעמה גל

Posted in יחסים בעמק

אושר הוא חוויה סובייקטיבית. אנחנו יכולים לתת לילד מתנה או לעשות לו הפתעה, אך אין לנו שליטה על האופן שבו הוא יחווה זאת. לכן איננו יכולים להעניק אושר לילדינו. לפי אדלר תפקידנו כהורים הוא לבנות תשתית שתאפשר לילדים להשתלב היטב במשפחה ובמסגרת החינוכית, לפתח קשרים חברתיים ולתרום לחברה, ולתת ביטוי ליצירתיות ולייחודיות שבהם. ילד שיגדל כך סביר שיהיה מאושר.

איך בונים תשתית כזאת? לשם כך עלינו להבחין בין שלוש דרכי חינוך שונות: 

א. אנרכיה – הכל מותר! איבוד שליטה של ההורים. אין חוקים וגבולות בבית ורצון הילד הוא הקובע.
ב. אוטוקרטיה - שיטת חינוך המבוססת על שכר ועונש, שבה ההורים הקובעים הבלעדיים.
ג. דמוקרטיה – שמירה על חוקים וגבולות באווירה טובה, שיתוף, עידוד, התייעצות ועזרה הדדית.

מהי הדרך הדומה להתנהלות במשפחתכם? ולאיזו דרך אתם שואפים?

המשפחה האנרכית: הילד קובע
המשפחה האנרכית דוגלת בחופש ומוותרת על חוקים וגבולות. ההורים חושבים שאם הם ייתנו לילד הכל, הוא יהיה מאושר ויחזיר להם באותה מטבע. אך רעיון זה אינו עומד במבחן המציאות. במשפחה כזו גדל ילד שעסוק בעצמו בלבד, ופועל לסיפוק רצונותיו מבלי להיות רגיש לסביבתו. הילד חושב שהוא מרכז העולם ושתפקידם של כולם לשרתו, ואז הוא פוגש את המציאות ה"מרה". הילד רואה שהוא אינו הילד היחיד בגן ושלא כולם נעמדים דום למילוי דרישותיו. הוא אינו מורגל בהתנהגות המתחשבת גם באחרים והוא חש כעס ותסכול.

המשפחה האוטוקרטית: ההורים קובעים
במשפחה אוטוקרטית ההורים ה"דיקטטורים" מצווים, הילד מציית וממושמע. הגבולות והחוקים ברורים מאוד, אך הילד גדל במרחב ללא חופש. הילד נדרש להסתגל לדרישות החברה ולוותר על הרצון, היצירתיות, הייחודיות והביטוי העצמי שלו.

אחד הצדדים קובע והילד אינו מאושר
בשני סוגי המשפחות מקדשים מטרה אחת ומזניחים מטרה שנייה; במשפחה האנרכית יש מקום רב לייחודיות של הילד אך מוקרבת ההסתגלות החברתית שלו. במשפחה האוטוקרטית הסתגלות הילד היא ערך עליון ואין מקום לייחודיות.

המשפחה הדמוקרטית: שיתוף פעולה
במשפחה דמוקרטית היחסים מושתתים על שוויון ערך ושיתוף פעולה באווירה נעימה, מעודדת ומכבדת. ההורים הם המנהיגים של המשפחה וקובעים את הדרך והחוקים. אין כאן מאבק שבו צד אחד קובע והשני נכנע. התקשורת היא בגובה העיניים בתוך מרחב מוגן של גבולות.
הילד מתאמן בחופש לבחור, לקחת אחריות, להביע את דעתו ורגשותיו ולבטא את ייחודיותו. הבית מהווה מגרש אימונים מיטבי לחיים והילד גדל להיות בעל ביטחון עצמי ותחושת משמעות ושייכות. בבית כזה הילד ממצה את הפוטנציאל שלו ויכול להיות מאושר!

טיפ חשוב – הגדירו מטרה ברורה
מנהיגות הורית נעוצה בהכרה שההורים (ולא הילד!) יודעים מה הילד צריך, והם שמחליטים מהי הדרך החינוכית ואחראית למימושה.
לפני הכל הגדירו יחד; מה חשוב לכם? למה זה חשוב לכם? ואלו חוקים יאפשרו לכם להשיג זאת? אם המטרה תהיה לכם מספיק חשובה וברורה (ותהוו דוגמה אישית!), תצליחו להיות נחושים, סבלניים ועקביים כדי ליצור שינוי אמיתי.

parents

נעמה גל, מאמנת אישית זוגית ומשפחתית ומנחת קבוצות הורים. אתם מוזמנים להגיב באימייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

 

הוסף תגובה

קוד אבטחה
רענן